Остатъчен квас - насоки за нулев отпадък
Остатъчен квас - насоки за нулев отпадък
Бурканът с остатъчен квас
За да не "плувам" в квас, като цяло поддържам малко количество квас. Графикът, който следвам, за отглеждане на кваса у дома е да захранвам малки количества - така сутрин и вечер имам по 22 г готов активен квас.
За следващото захранване (за да поддържам кваса) от тези налични 22 г активен квас вземам 2 г и слагам в ново бурканче. В новото бурканче към тези 2 г квас добавям 10 г вода и 10 г брашно и разбърквам до хомогенна кашичка (така храня кваса, за да го поддържам активен и силен).
В старото бурканче остават 20 г квас - или т.нар. остатъчен квас (от англ. език, discard). Остатъчният квас прехвърлям в един голям буркан в хладилника. Както се разбира, в този буркан с остатъчен квас ежедневно добавям остатъчен квас.
Остатъчният квас в буркана в хладилника не храня с вода и брашно, не му слагам набухватели (сода, мая, бакпулвер и др.). Бурканът си стои в хладилника и всеки ден добавям остатъчен квас, но се съобразявам за 4-7 дни да бъде оползотворен, ако не успея да го оползотворя - ще му добавя малко брашно и малко вода.
- Остатъчният квас (за разлика от активният квас) не използвам като набухвател. Към остатъчния квас се отнасям като към готова смес от вода и брашно (в случая равни количества вода и брашно, тъй като е остатъчен квас 100% хидратиран) - една чудесна добавка към рецепти. Или по-точно казано, можем да заменим с него една част от течността и една част от брашното в дадената рецепта (към смес за палачинки или гофрети, тесто за бисквитки, мекици, кексове и др). Идеята е, че ние разполагаме с готова смес (нашият остатъчен квас), но вече преминала през ферментацията. Придава обаче приятна мекота на печивото, много приятен вкус и в крайна сметка е оползотворен, а не изхвърлен - zero waste подходът важи в пълен смисъл.
- За какво следя при остатъчния квас: най-важното е да няма лоша миризма или мухъл/плесен. Ако бурканчето стои за кратко (няколко дни) в хладилника и регулярно получава доза активен квас от захранванията, видимо е, че този остатъчен квас има и някаква активност (мехурчетата, които се забелязват по стените на буркана, както и вероятно до някаква степен увеличен обем).
- Хляб с остатъчен квас: не бих препоръчала на начинаещи с кваса да правят хляб с остатъчния квас обаче, а да се фокусират върху отглеждането на основния квас.
В това видео можете да видите как захранвам течния квас.
За да онагледя това, което ви разказах по-горе, ще ви споделя една любима рецепта за гофрети с остатъчен квас, вдъхновена от KRUPS.
Съставки:
- 300 г брашно (тук комбинирах: 100 г бяло Екосем, 100 г прясно смлян лимец, 100 г прясно смляна пшеница - прясно смляното брашно можете да замените с брашно от лимец и пълнозърнесто пшенично брашно от пакет)
- 500 г прясно мляко
- 100 г краве масло, разтопено и охладено напълно след това
- 2 яйца размер М
- 3 с.л. тръстикова захар
- 1/4 ч.л. сол
- 1 бакпулвер (10 г)
- 50 г остатъчен квас 100% хидратация
- Ванилия и канела - по желание
*Стъпката с хладилника може да бъде пропусната, ако човек иска да приготви сместа и да изпече гофретите малко след това.
Да ви е сладко!
Коментари
Публикуване на коментар