Квасен хляб с квасен хляб
![]() |
| Квасен хляб с квасен хляб |
Квасен хляб с квасен хляб и твърд квас
Преди време приготвих хляб, в чието тесто добавих стар сух хляб под формата на попарка. Зная просто, че това е различно тесто, интересен, вкусен и много ароматен хляб. Можете да видите публикацията тук.
Попарката е чудесен начин да оползотворим стар хляб, а и да обогатим вкуса, структурата и аромата на новото тесто и готовия хляб. В тази публикация ще ви покажа как да включите попарката в процеса на ферментолиза, ще използваме твърд квас и ще направим хляб с характер и дълбок вкус.
За попарката:
Пригответе сутринта:
- 50 г стар квасен хляб (добре изсъхнал)
- 150 г вряла вода
В подходящо бурканче поставете сухия квасен хляб и залейте с врялата вода, внимателно с лъжичка побутнете всички парченца квасен хляб към дъното на бурканчето и ги притиснете, за да се намокрят. Затворете бурканчето, оставете на стайна температура или в хладилника. Преди влагане в тестото, попарката трябва да е напълно изстинала.
За кваса:
Пригответе сутринта
- 20 г твърд квас
- 30 г вода
- 60 г брашно
За тестото:
- Цялото количество попарка
- Цялото количество квас
- 500 г брашно (тук комбинация от 400 г Caputo Cuoco и 100 г прясно смляна пшеница)
- 300 г вода
- 12 г сол
- 10 г масло
Начин:
Сутринта пригответе попарката и захранете кваса.
Следобед започнете тестото.
Първо намачкайте и разбъркайте добре попарката с вилица - ще се получи кашичка (ако има много вода в бурканчето, излейте една част от нея, за да не се получи прекалено течна каша).
Смесете и разбъркайте добре попарката, кваса, водата и брашното. Оставете за почивка от 1 час.
Добавете солта и измесете тестото добре. Оставете тестото за почивка от 5 минути.
Добавете маслото и измесете тестото финално (при мен в 2 малки банетона с размери Д17/Ш11/В8 см, но са една идея малки и трябва да се следи тестото).
Прехвърлете тестото в подходяща купа и я покрийте с шапчица за баня.
След 30 минути направете през интервали от 30 минути: 1 разтягане/сгъване на плик, 1 ламиниране, 2 вътрешни сгъвания
Оставете тестото в покой до увеличаване на обема с около 80% (най-много до удвоен обем), имайте предвид, че тестото нараства и по време на манипулациите.
Разделете внимателно на две (по около 500 г), окръглете съвсем леко и нежно, покрийте с кърпа и оставете в покой за около 20-30 минути (т.нар. bench rest).
Оформете две хлебчета, прехвърлете ги в банетони и ги поставете в хладилника до следващия ден.
На следващия ден загрейте добре фурната. Ако нямате програма Печене с пара, поставете две метални купички, пълни с вода, на дъното на фурната. Поставете и фабричната тава на фурната на средния водач. Пуснете фурната да загрява на 240°С с вентилатор, докато загрее добре и водата в купичките заври (вижте Бележки в края на публикацията).
Обърнете хлебчетата върху хартия за печене, направете разрези и веднага прехвърлете хлебчетата в загрятата фурна. Изпечете двете хлебчета.
Бележки:
- Сухият хляб:
Когато ми остане някоя филийка или крайче хляб, нарязвам (ако е необходимо) и прибирам в хартиен плик в шкафа. Хлябът изсъхва и може да се превърне във вкусна попара. Също така го ползвам вместо галета, като го минавам през чопър или мелницата за зърно.
- Измесих тестото машинно в Ankarsrum.
- Насипната ферментация при мен протече за около 6 часа при контролирана температура от 25°C.
- Bench rest (от англ. език), бенч рест е кратка почивка на оформеното тесто (обикновено 15-30 минути), през която глутенът се отпуска и тестото става по‑лесно за финално оформяне. Често пропускам тази стъпка, когато не разделям тестото, а оформям от него само един хляб.
- Ретардацията продължи 17 часа при 4°C.
- За печенето:
Обичам да пека под капак в чугунена тенджера - тя задържа отлично парата, която тестото отделя при печене. Загрявам я добре предварително. Тук обаче количеството тесто е по‑голямо и няма как да побера и двете хлебчета под капак. Затова при свободно печене с пара действам по следния начин:
Загрях фурната добре на 240°C (при мен за около половин час). Пекох върху фабричната тава на същата температура, с две купички вода за пара (без вентилатор), 20 минути, като поставих другата фабрична тава най‑горе, за да пази от директна топлина. После намалих на 220°C и пекох още 20 минути без пара. Фурните са различни, затова гледайте да осигурите достатъчно топлина и пара - те правят кората, структурата и средата на хляба наистина добри.
По време на втасването се образува CO₂, който се задържа в тестото благодарение на глутеновата мрежа. По време на печене и под въздействието на топлината, газовете се разширяват - силната топлина през първите 20 минути спомага за т.нар. oven spring (бухването/надигане на хляба по време на печене).
Топлината допринася за карамелизацията и реакцията на Майлард - оформя се ароматната и златиста коричка. А парата през първите 20-ина минути от печенето създава една влажна среда, което забавя образуването на кората, но осигурява възможност на хляба да се надигне. Водата в тестото започва да се изпарява (образува се пара) - това допълнително кара тестото да се разширява, а благодарение на разреза, който сме направили предварително, ние "посочваме" откъде да мине парата и хлябът се разтваря.
След като парата се изпари, започва и същинското образуване на коричката.
Ако имате много голям съд с капак, в който можете да изпечете хлебчетата, можете да използвате него, като го загреете предварително - това ще създаде отлична среда с контролирани пара и топлина.
- А ако се питате дали можете да направите и бисквитки с квасен хляб - можете да видите в тази публикация.
Всеки хляб е урок.
The Loafmakery | Hristina Kutevski






Коментари
Публикуване на коментар