Две юнски хлебчета от едно тесто
Две хлебчета с квас
Вървя срещу течението..., вместо да намаля кваса - лято е все пак и ферментацията бърза, продължавам да слагам много квас в тестото. От едно тесто направих две хлебчета, които стават готови в рамките на деня на замесване.
![]() |
| Нежни квасени филийки |
Квас
За тестото
- 150 г квас, 100% хидратация
- 310 г брашно (тук комбинация 60 г прясно смляна пшеница, 250 г бял Балван)
- 20 г кленов сироп (заменете с кафява захар, мед или агаве)
- 6 г сол
- 1 с.л. зехтин
- 200 г вода
![]() |
| Нежна и мека средичка |
1) Смесете в купата на миксера всичко без зехтина. След като измесите добре - добавете и него.
2) Уверете се, че тестото е добре измесено и гладко (направете теста с прозореца), и го поставете в купа, покрита с найлонова шапчица за душ.
3) След 30 минути направете 1 бр. ламиниране, а след още 30 минути - 1 вътрешно сгъване.
4) Оставете тестото в покой до почти удвоен обем.
5) Разделете тестото на две и оформете две хлебчета (а можете да оформите и три по-малки).
6) След като хлебчетата втасат добре - увеличили са обема си и са меки на допир, усеща се напрежение при лек натиск и няма сбити участъци, изпечете под капак или с осигурена пара (виж Бележки).
![]() |
| Началото на хляба... яз. Огоста |
Насипна ферментация - около 3 часа, финално втасване на стайна температура - около 3 часа. Преди печене намазах едното хлебче с четчица със смесени 1 ч.л. кленов сироп и 1 ч.л. вода (за да полепнат семената), наръсих обилно със сусам и маково семе. Изпекох под капак (използвам две големи тави, едната е за капак). Но може да ги изпечете и свободно на 190°C-200°C в предварително загрята фурна (без вентилация).
Още рецепти рецепти ще намерите в Рецепти.
Последвайте The Loafmakery в социалните мрежи:




Коментари
Публикуване на коментар