Хляб с квас, бяло брашно и прясно смляна пшеница на Alnatura
Хляб с бяло брашно и прясно смляна пшеница на Alnatura
Вчера смлях пшеница на Alnatura (купих я от магазин HIT). Имам мелничката отскоро и все още ми е трудно да си намирам пшеница на зърно.
Хлябът изпекох в съд от йенско стъкло. При печенето в съд от йенско стъкло трябва да се работи внимателно - йената се поставя в студена фурна и тогава се пуска фурната да загрява (заедно с йената)! Също така, капакът служи за основа и е малко трудно да се извади нагорещената йена и да се отвори, за да поставим хляба. Съветвам ви от опит - внимавайте, защото и парата е доста ... гореща и можете да изгорите кожата си, работете с подходящи ръкавици или ръкохватки!
60 г квас 100% хидратация
75 г прясно смляно зърно пшеница Alnatura (виж Бележки)
225 г бяло брашно
220 г вода
6 г сол
1 ч.л. зехтин
Ако ползвате твърд квас, прочетете тук как да преизчислите количествата вода и брашно: Как да заменим твърд квас с течен и обратно в дадена рецепта?
1) Направете автолиза (смесване на водата и брашното) за 1 час.
2) След 30 минути добавете кваса, измесете и оставете тестото за почивка от 30 минути.
3) Добавете солта, накрая зехтина и измесете до гладко тесто.
4) Прехвърлете тестото в подходяща купа и покрийте с шапчица за душ.
5) След 30 минути направете през интервал от 30 - 40 минути:
1 бр. разтягване, 1бр. ламиниране, 2 бр. вътрешни сгъвания
6) Оставете тестото в покой да увеличи обема си (около 80%-90%).
7) Направете бенч рест (окръглете внимателно тестото на работната повърхност и оставете непокрито) за 30 минути, оформете, поставете в банетон с размери 24/15/8 см и приберете в хладилник за 12 часа (или съобразете спрямо вашето тесто).
8) Изпечете в съд под капак или свободно с осигурена пара.
Как процедирах с печенето:
Изпекох в предварително загрята йена, но вие можете да изпечете в чугунена тенджера или свободно, като осигурите пара. Загрявам йената на 240C, пека хляба в нея 20 минути, след това намалям градусите на 200C, изваждам хляба и го допичам за още 20 минути.
![]() |
| Изпеченият хляб с квас и прясно смляна пшеница |
- Захранвам квас сутрин/преди обяд, за да замеся следобяда и прибера тестото в хладилника вечерта (към 21:00-22:00 ч.)
- Ако не разполагате с мелничка, използвайте пълнозърнесто пшенично брашно от пакет.
- Ако работите с по-слаби брашна, намалете водата в тестото.
- Часовете престой в хладилника са само ориентир, в моя хладилник температурата е 4°С, във вашия - може да е 3°С, 5°С... Съобразете и наблюдавайте тестото.
Архив, 18 август 2020
Facebook, Instagram
Всички рецепти събирам в Рецепти.
В тази публикация съм показала как правя две хлебчета (багетки) от един хляб, а в тестото също има прясно смляна пшеница: Как да направим от един хляб две хлебчета - симпатични квасени изкушения
В Мелница ще намерите насоки за смилане на зърно у дома, информация за зърно и как да се снабдите със зърно.
Последвайте The Loafmakery в социалните мрежи:


Коментари
Публикуване на коментар