Как да направим от един хляб две хлебчета - симпатични квасени изкушения

Как да разделим втасал хляб на две хлебчета преди печене

Нежна средичка
Нежна филийка

ПЕЧИВО: Хляб
ФОРМА: Деми-багета
ПЕЧЕНЕ: Свободно с пара

Много често процедирам така - втасалият в банетона хляб разделям точно преди печене внимателно на две с помощта на шпатула (както е показано във видеото по-долу). Получават се две симпатични хлебчета, като багетки. 

У дома много обичаме такива хлебчета, подходящи са за сандвичи, леко запечени в зехтин или просто компания на вкусно ястие. Също така формата им позволява и различни декоративни срезове. 

Ако искате да направите такива хлебчета и вие, споделям тук съставките за тестото и необходимите стъпки.

  • 80 г твърд квас 50% хидратация
  • 320 г бяло брашно Евамел екстра
  • 80 г прясно смлян на домашната мелничка лимец (заменете с пълнозърнесто брашно от пакет) 
  • 325 г вода 
  • 9 г сол

1) Направете ферментолиза за 1 час с 315 г вода. 

2) След това добавете солта, по преценка добавете и останалите 10 г вода. Измесете тестото добре до глутенов прозорец.

3) Прехвърлете тестото в купа и покрийте с шапчица за баня. Оставете тестото в покой за 30-ина минути. 

4) Следват манипулациите с тестото. Направете през интервал от 30 минути: 

- Разтягане в купата 

- 2 бр. вътрешно сгъване

! Ако прецените, че е необходимо, направете още 1 или 2 вътрешни сгъвания - в Стъпка по стъпка има подробни насоки (тъй като имах излизане, успях да направя едно разтягане и 2 вътрешни сгъвания на тестото. Насипната ферментация протече за около 6 часа). 

6) Оформете батард и поставете в банетон (моят е с размери Д24/В7/Ш15 см). 

7) Покрийте банетона с найлонова шапчица и поставете в хладилника за  ретардация (при мен протече за малко повече от 12 часа).   

8) Преди печене разделете втасалия хляб много внимателно на две и следвайте стъпките, показани във видеото: 

9) Изпичане: загрейте фурната заедно с две малки купички вода на дъното й на 240°С без вентилатация, щом водата поври и фурната е загряла добре, сложете хлебчетата и печете 20 минути без вентилация ( сложих и 2 бр. ледчета заедно с хлебчетата). След това отстранете купичките с вода (ако в тях е останала вода), допечете за още 20 минути на 200°С без вентилация. 

Тъй като всяка фурна е различна, можете да се съобразите със спецификите на Вашата или пък да изпечете под капак в подходящ съд. 

От един хляб преди печене направихме две симпатични хлебчета. А дали можем да разделим хляба преди печене на повече хлебчета? Можем, можем! Тук например са шест малки хлебчета.

Последвайте The Loafmakery в социалните мрежи:

Коментари

Популярни публикации