Хляб с квас - стъпка по стъпка
Хляб с квас - стъпка по стъпка
В тази публикация споделям стъпките, които следвам при приготвянето на хляб с квас, а в Квасен речник събирам всички обяснения на едно място. Нямам претенции за научна точност или професионализъм, нито за поставяне на стандарти, а просто показвам това, което работи за мен в моята кухня – защо да не е успешно и за вас...
Убедила съм се, че успешният хляб с квас се опира на няколко основни неща: силен квас, търпение, добро развитие на глутена (при глутенови теста), правилна ферментация и др.
Преди да започна да меся, винаги организирам стъпките и процеса: преценявам какъв хляб ще приготвя, с колко време разполагам и колко квас ще ми е необходим. Правя си график и изчислявам – имам си отделен тефтер само за месенето. Намирам го за много полезен, особено за начинаещи: воденето на записки помага, можем да се връщаме назад, да откриваме грешки, да подобряваме процеса и да сътворяваме свои рецепти.
![]() |
| Бял течен квас, твърд квас, ръжен квас, лимецов квас |
Преценявам колко квас ще ми трябва, спрямо наличното количество, времето за месене и желаните пропорции. Тогава захранвам в подходящата пропорция.
- Ако имам 20 г наличен течен квас, а на мен ми трябват 60 г квас - това означава, че мога да захраня квас сутринта в пропорция 1:1:1 и ранния следобяд (т.е. след 4-6 часа) ще имам 60 г готов квас за месене.
- Ако имам 20 г наличен квас, но искам да приготвя хляб с 220 г активен квас - то означава, че ще трябва да захраня в пропорция 1:10:10, в такъв случай ще захраня вечерта и ще замеся на седващата сутрин.
Спрямо хляба, който ще приготвям:
- За тостерен хляб (с повече квас в тестото ), който става готов в рамките на деня, захранвам квас от предишната вечер, за да започна месенето на следващата сутрин.
- За хляб с ретардация (обикновено слагам 20% квас), захранвам кваса сутринта, започвам месенето следобяда.
- За пица, организирам кваса и месенето така, че да започна месенето привечер.
- За чабати или багети (с 20% квас), захранвам квас сутринта или към обяд, започвам тестото привечер.
- За пълнозърнест хляб, съобразявам какъв квас да подготвя (лимецов, ръжен или бял квас).
Как поддържам кваса у дома и още по темата за кваса от мен събирам в Квас.
Колко квас да сложим в тестото: сол, подсладители, яйца, мазнини и т.н.:
Това е първата стъпка, която следвам, но не винаги. Смесвам само водата и брашното, без интензивно месене – докато няма сухи участъци. Оставям в купата, покривам и изчаквам около час преди да добавя кваса. Автолизата е особено полезна при месене на ръка.
Можете да прочетете още: Автолиза и ферментолиза
Смесвам водата, брашното и кваса. От този момент започва ферментацията. Ферментолизата продължава до 60 минути. Често пропускам автолизата и стартирам директно с ферментолиза.
Насипната ферментация започва с добавянето на кваса и приключва с оформянето и поставянето на тестото в банетон (форма или свободно) за финално втасване.
Започва с добавянето на кваса и приключва с оформянето на тестото. Включва още:
- Добавянето на солта, а още за солта - в Ролята на солта
- Измесване на тестото. С добавяне на солта измесвам тестото много добре, понякога ще добавя и още малко вода (т.нар. басинаж). Меся до получаване на глутенов прозорец . Обикновено меся с миксер, а понякога и на ръка. Ако меся на ръка, то меся или чрез техниката Slap & Fold, или техниката (но по-рядко) Rubaud - можете да видите двете техники на месене в тази публикация: Тостерен хляб с квас - рецепта за начинаещи хоби пекари
- Манипулациите на тестото: разтягане в 4-те посоки (сгъване на плик) и (или) ламиниране, вътрешно сгъване (обикновено ги правя през интервал от 30-45 минути). Не винаги са 3, понякога е само 1, а понякога са 4 или 5 през интервали от 30 минути, друг път не правя ламиниране. Всичко това зависи от тестото - то ме води.
- Покой и (още) нарастване на тестото (и неговото нарастване). След манипулациите оставям тестото в покой в купата, покрита с найлонова шапка. Изчаквам тестото да нарасне. Не следвам определени часове, макар че с времето човек развива усет и има ориентир и за часовника спрямо даденото тесто. Наблюдавам тестото да увеличи обем почти двойно, например около 90%, но не и повече.
- Предварително оформяне. Правя го, само когато от едно тесто ще оформя два или три хляба, или пък приготвям багети.
В зависимост от хляба или печивото, което приготвям, финалното втасване може да протече:
- в хладилника (ретардация)
- на стайна температура
Разрезите (Срезовете) биват основен срез и декоративни срезове. Основният разрез, по-дълбокият, всъщност се прави с дълбочина около 1 см, с по-рязко движение и под ъгъл, а и с причина: чрез среза правим път, през който хляба да се отвори във фурната.
Ако не направим срез, хлябът ще се разпука сам. Декоративните срезове са по-фини и не са дълбоки, те са украсителни и в различни форми. Правя разреза и експедитивно слагам хляба във фурната.
На студено тесто разрез се прави много по-лесно. При хлябове във форма (тострен хляб и др.) обикновено не се правят разрези.
Методи за изпичане на хляба у дома:
- Под капак: загрявам с вентилация фурната заедно с чугунена тенджерата на 240°C, пека хляба 20 минути под капак, 20 минути без капак и на 210°C без вентилация.
- Свободно изпичане: поставям 4 метални купички с вода на дъното и в ъглите на фърната, на най-долния водач поставям чугунена тава, загрявам фурната добре на 240°C с вентилация. Когато водата заври, слагам бързо хляба във фурната, поставям фабричната тава на фурната на най-горния водач (така предпазва хляба от пряко нагряване), изключвам вентилацията и пека хляба за 20 минути, след това остранявам купичките с водата, намалявам градусите на 210°C и допичам за още 20 минути.
- Хляб във форма: често приготвям хляб за сандвичи и с много квас (до 50%) в тестото. Този хляб става готов в рамките на деня, изпичам го на 190°C-200°C без вентилация за около 40 минути - 50 минути.
- Козунак: в сегашната ми фурна изпичам козунак на 160°C в предварително загрята фурна и без вентилация.
След изпичане поставям хляба върху решетка, за да изстине напълно. Разрязвам го едва след поне 2 часа.
Ръжения хляб изисква повече време, разрязвам го след 12–14 часа, дори и след 24 часа.
Съхранение
Съхранявам в хартиен плик, поставен в найлонов. Или увивам добре във фолио за свежо съхранение.
Замразяване
Когато искам да съхраня хляб за по-дълго, го замразявам. Не замразявам прясно изпечен топъл хляб, а оставям хляба да изстине напълно и обикновено замразявам на следващия ден:
- Нарязвам хляба на филии (това позволява да размразявам само толкова, колкото ми е нужно. Може да се замрази и цял хляб).
- Подреждам филиите в найлонова торбичка с цип.
- Изтласквам въздуха максимално и затварям.
- Прибирам във фризера.
- Вечерта изваждам торбичката от фризера и леко отварям ципа, за да излезе кондензът.
- На сутринта имам меки, свежи филийки, готови за закуска или препичанe.
Останали малки парченца хляб или някое крайче събирам в хартиен плик, който държа в шкафа. Този сух хляб използвам за: попара, влагам в хляб, използвам вместо галета в кюфтета и др.
Kristen Dennis, Maurizio Leo - The Perfect Loaf, Vanessa Kimbell - The Sourdough School, Natasha's Baking, Trevor Wilson, Chiew See, блогът на Lutz Geissler , Taste Tomorrow, Breadtopia - Artisanal Home Bread Baking , Facebook групата "Страст с квас" и др.
Приготвянето на хляб с квас е опит - а опитът идва с месенето. Ето няколко рецепти, подходящи за начинаеши:

.jpg)

.jpg)
Коментари
Публикуване на коментар